SM a koxatróza

bindiz

06.03.2009 11:53:39

Ako súvisí SM s kĺbovými ochoreniami,konkrétne s koxatrózou?
Čítala som na fóre vyjadrenie jedného pacienta.Že lekárka mu povedala,že,keď už má veľkú /vážnu/ diagnózu,to už stačí.Iné,menšie sa už nechytajú,resp.nebývajú.Ako je vysoký tlak,cukrovka...Ja tak viem,že SM nebolí.Aspoň,doteraz som to tak vedela.Aj tak som fungovala.SM mi /?/ daroval a nosím to so sebou už asi 30 rokov.Teraz,/mám 58 rokov/,v rodiine nik netrpel artrózou,som pred výmenou bedrového kĺbu.Mám koxatrózu IV.stupeň.Nemusím hovoriť,ako je to strašne bolestivé.Musela som nechať prácu pre veľmi bolestivú a takmer nemožnú chôdzu. Posledné 3 roky som mala postupne sa zväčšujúce bolesti v ramene.Neskončilo to ani artroskopiou lakťa.Bolesti pretrvávajú.Teraz je na programe bederný kĺb.Nehovorím o fantómových bolestiach vytrhnutých zubov!
Moja otázka je.
Kto by mi vedel niečo povedať k tomu všetkému?Súvisí artritída,koxatróza,rôzne fantómové a iné bolesti s SM-kou?
Lekári mi najmenej vedia poradiť a odpovedať.Naopak.Keď sa dozvedia,že som vlastníkom SM,cítim sa,akoby som mala LEPRU.Sú zdržanliví/lekári/,viac mlčanliví.Proste,neviem,kde,ku komu sa mám obrátiť?S kým sa môžem o týchto veciach porozprávať?
Budem veľmi rada,keď mi nekto odpovie,ozve sa.ˇ
Zdravím

bindiz

16.03.2009 18:28:22

Halo-halo!
Prešlo desať dní a nik sa ešte neozval na moju otázku.
A termín môjho stretnutia s nožom pri výmene kĺbu sa blíži!
Bojím sa,či sa čoskoro nezačnú kaziť aj ostatné kĺby.Nehovorím to náhodou.Cítim príznaky v druhom kĺbe,teda v SM-kárskej nohe,tie isté príznaky,aké boli v tej "zdravej"teraz takmer úplne neschopnej nohe.
Logicky mi vychádza to,že keď SM je degeneratívny proces a koxatróza tiež,musí to nejakú súvislosť mať!
Lenže pred podaním kortikoidov,mi túto skutočnosť nevedeli povedať???
Veď človek,hlavne žena v mojom veku,po klimaktériu - má problémy aj bez SM-ky,myslím - bez iného pričinenia so svojimi kosťami.Oseoporóza,reuma,artróza,artritída,...
Tiež máte skúsenosti s lekármi , že pred nejakým vážnejším zákrokom,neinformujú o možných zmenách - nielen pozitívnych?

Budem rada každej odpovedi.
Všetko dobré,zdravím

comper

16.03.2009 21:54:26

S tou ortopediou je to trocha zložitejsie, pretože žiadny ortoped Ti nedá záruku že výsledok jeho operacie bude v buducnosti splnat svoju ulohu na 100%. Mne napriklad ked som isiel na 5. operaciu ortoped surovo povedal že vysledok mojej operacie podla toho co cital v knihe by mal byt optimisticky, aj ked som bol z tymto typom diagnozy 2. pacient ktorého ide operovat. Tak si asi vies predstavit aku malu dusicku som vtedy mal ked na operacny stol liezol . No operacia dopadla nakoniec dobre a aj po šiestich rokoch som z kolenom spokojný. Tým som Ta nechcel zneistit pred operaciou ale naopak povzbudit v optimizme a viere!- uvidiš že všetko dobre dopadne

rena

17.03.2009 15:01:19

ahoj zuzka/bindiz/,
vsetko bude dobré,musís tomu verit.držim prsty.
kedy ides pod nož?kde?

bindiz

17.03.2009 15:24:04

Ahojte kamoši.
Som rada,že sa niekto ozval.Už som myslela,že nadobro je rozhovoroch,diskusiách,polemikách.
Dnes som sa odbaťkala /autom síce/,potom o barle,k mojej neurologičke.
Ako obyčajne.pomlčala o dôležitých veciach,na ktoré som vlastne bola zvedavá.V jednom ma ,ale uistila.Že Koxatróza a SM nemajú /nieže nič,ale viac nemajú,ako majú/ spoločné.Teda,že po operácii by to malo byť omnoho,omnoho lepšie.Nuž?
Operácia sa má uskutočniť v Šaci pri Košiciach.T.č. som ešte čakateľka na prednostné povolenie výmeny kˇolbu.Predpokladám,že tak o týždeň budem presne vedieť.
tak,zdravím,pačko všetci!

best

19.03.2009 16:13:27

ma koxa trozu na lavom bedrovom klbe mam kratšiu nohu o 4.5 cm ..trapia strašne bolesti asi tak dva roky nemožem poriadne chodiť, nesmiem pracovať kamošou som odkopol doslova . Na vyšetreni mi povedal lekar že my nepomože nič ine ako operacia vymena klbu bojim sa neviem čo ma čaka a som stoho psichycky zničeny

bindiz

20.03.2009 17:04:19

Konečne sa niekto ozval!
Nepredstavil si sa,ale z napísaného tuším,že ide o muža.Asi si veľki utrápený a strach ťa tak ovláda,že...
No,ale.Ja som sa medzitým veľa,veľa pýtala.Moja neurologička /ešte dve ďaľšieˇ/ mi povedali,že niesú známe operácie koxatrźy u SM-károv.Teda,že nemožno tu hovoriť o žiadnej seriózne štatistickej vzorke.
Moja neurologička ma uisťovala/lebo aj ja sa strašne bolím,až som polepená/,že táto operácia s našim ochorením priamo nesúvisí.Teda,že nie je priebeh a následky vplyvom SM-iné,ako u bežnej klientely pacientov.
Každý,teda prevažná väčišna opýtaných ľudí,mi vrelo odporúča spomínanú operáciu.Len,v jednom prípade/aj to sprostredkovane/,som sa dopočula informáciu,že nie je to až také,resp.dá sa to vydržať.O tom jednom prípade vravím preto,že ostatných,ktorých som sa priamo pýtala a ktorí to zakúsili na vlastnej nohe - tak tí rozprávajú o tom v superlatávoch.
Nuž.Keďže na tú operáciu čakám a čakám/údajne som dostala preprotekčný termín,keďže kĺb mám v dezolátnom stave a veľmi rýchlo sa to zhoršuje/ ,vlastne sa teším aj ja na operáciu.Už mám také nepredstaviteľné bolesti,že fungujem prakticky na drogách proti bolesti!
Určite sa ozvem,keď budem po-tom!!!
Ale,mám čakať ešte do 8.apríla!Modlím sa,aby som to vydržala!
Tak,mnoho zdaru a tiež by som odporúčala skôr tú operáciu,keď je to potom super v pohode!
Drž sa!

bindiz

01.07.2009 10:43:48

Dobrý,pekný deň súputníci.
Tak som po operácii.Mám nový kĺb.Keď sa ma susedia,známi pýtajú,čo to,čo že tak o dvoch barlách chodím?Ja odpovedám veselo.Len mám nový kĺb!A je to !
Tak,musím povedať,že nebola to prechádzka ružovou záhradou,ale je po tých urputných bolestiach,ktoré ma predtým trápili.Už je asi 6 týždňov po operácii,ja sa ešte baťkám o dvoch barlách,ale dúfam,že po kontrole/o týždeň/ budem len už o jednej barle.
Proste,chela som povedať každému,kto sa na túto operáciu podujme,že. Dá sa to prežiť.Po mesiaci je človek už hrdina.Ale naozaj.Odporúčam to každému,kto má II.- IV. stupeň koxatrózy.Lebo v tomto štádiu už musí mať každý obrovské bolesti,ktoré po operácii naozaj pominú.Len treba vydržať tú rehabilitáciu - ten dlhší čas po operácii.
Tak,dovi-dopo.
Zdravým všetkých

Laci

01.07.2009 11:50:07

Bindiz ahoj, už som dlhšie dumal, ako sa máš po operácii a kedy sa ozveš "písmenkovou masážou". A tým si začala prázdniny. A je dobre, že výmena "kýčelního kloubu" vyzerá, že pomohla - TAKŽE DOBRE.
Viem to len z počutia a raz som bol v kúpeľoch v Bojniciach na izbe s "veľmi boľavým dúchodcom", ktorý už 1 kĺb mal vymenený a na 2.zúfalo ubolený čakal. Nikdy som nevidel človeka, ktorý si nachádzal "gymnastické polohy", aby zabojoval proti bolesti - napr. miesto toho, aby sedel, tak bol na posteli na 1 kolene a 2.nohu si naťahoval fakt, ako gymnasta. A tak sme sa rozprávali.
Tak sa maj ozaj veľmi dobre a nech sa to rapídne zlepšuje, Laci

revuca

03.07.2009 18:46:06

Ahoj bindiz. Držím Ti palce, aby si sa čím skôr postavila pevne na nohy bez bolesti a s radosťou do života.
Vojto.

rena

10.07.2009 21:38:56

ahoj bindiz,dufame,ze si ok,ozvi sa,ked budes moct.drz sa.......paa