balóniková angioplastika

anavi

16.09.2011 19:58:40

Dobrý deň. Môj otec podstúpil balónikovú angioplastiku. Cíti sa dobre, ale v mieste vpichu na trieslach si nahmatal tvrdú zdureninu. Viete mi niekto povedať, či je to bežný jav po takomto zákroku alebo to znamená nejaký problém? Ďakujem.

Erika

16.09.2011 20:25:31

anavi píše:Dobrý deň. Môj otec podstúpil balónikovú angioplastiku. Cíti sa dobre, ale v mieste vpichu na trieslach si nahmatal tvrdú zdureninu. Viete mi niekto povedať, či je to bežný jav po takomto zákroku alebo to znamená nejaký problém? Ďakujem.

Ja som ju po prvom zákroku mala asi 7-10 dní. Samé sa to potom vstrebalo a úplne zmizlo. Keď som bola druhý krát na venografii, tak som to tam zas nemala vôbec. Úprimne ale nemám tušenie, či by to mohol byť nejaký problém. Ja by som minimálne zatelefonovala lekárovi a spýtala by som sa ho.
Možno sa ale ešte ozvú iní pacienti a dajú nejaké rady.
Erika

anavi

17.09.2011 18:26:03

Zatiaľ ďakujem za odpveď. Aj tá ma trocha upokojila.

Erika

17.09.2011 21:10:39

anavi píše:Zatiaľ ďakujem za odpveď. Aj tá ma trocha upokojila.

Jááj, ale to by Ťa nemalo upokojiť. Ja absolútne nemám tušenie o čo ide v prípade Tvojho otca. Nechcem plašiť, ale teoreticky by to mohla byť aj krvná zrazenina, ktorá by mohla ale nemusela narobiť problémy. Inak, to by mal v pohode po pohmate a vizuálnej kontrole diagnostikovať akýkoľvek cievny chirurg. Ja nemám tušenie, aké iné diagnózy má Tvoj otec, či berie nejakú antikoagulačnú liečbu, či a koľko aspirínu berie, či je mobilný... A hlavne, či pije dostatok vody denne. Neviem ani, či je falčiar, akú má váhu, vek....
Ja by som išla minimálne za obvodným lekárom a zavolala by som do NÚSCH, alebo kde bol zákrok urobený.
Ja som za tie dva roky už prečítala stovky príbehov po zákroku. Je pravda, že len zopár ich malo nejaké menšie, či väčšie komplikácie.
Moja prvá pomoc do pondelka znie, piť ešte viac vody ako zvyčajne a na ranu si dávať lokálne heparínový gel. Nič ťažké nedvíhať - teda určite žiadna posilovňa a ani žiadne rýchle pohyby ako napríklad tanec.
Erika
P.S. Držím palce! Pozdravujem otca!

anavi

20.02.2012 16:24:40

Po pol roku prosím zasa o radu. Mysleli sme si, že ak otec podstúpi balónikovú angioplastiku (robili mu tri cievy), bude sa cítiť v pohode a nebude mať problémy ako predtým. Ale nie je to tak. Často sa zadýcha, hoci aj pri krátkej a pomalej chôdzi. Nitroglycerín musí mať stále po ruke. Najviac mu prekáža vlhké počasie alebo mrazivé. Viem, že také počasie robí problémy, ale jemu sa to stáva aj inokedy. Dáva si pozor, vyhýba sa veľkej námahe, ale aj tak máva problémy. Je objednaný na kontrolu ku kardiologičke až na apríl. Som z toho trocha nervózna. Neviem, ako mám postupovať ďalej, lebo otec je ten typ, ktorý si problémy príliš nepripúšťa a myslí si, že ja preháňam. Poradíte mi? Ďakujem.

Erika

20.02.2012 20:15:23

anavi píše:Po pol roku prosím zasa o radu. Mysleli sme si, že ak otec podstúpi balónikovú angioplastiku (robili mu tri cievy), bude sa cítiť v pohode a nebude mať problémy ako predtým. Ale nie je to tak. Často sa zadýcha, hoci aj pri krátkej a pomalej chôdzi. Nitroglycerín musí mať stále po ruke. Najviac mu prekáža vlhké počasie alebo mrazivé. Viem, že také počasie robí problémy, ale jemu sa to stáva aj inokedy. Dáva si pozor, vyhýba sa veľkej námahe, ale aj tak máva problémy. Je objednaný na kontrolu ku kardiologičke až na apríl. Som z toho trocha nervózna. Neviem, ako mám postupovať ďalej, lebo otec je ten typ, ktorý si problémy príliš nepripúšťa a myslí si, že ja preháňam. Poradíte mi? Ďakujem.

Ahoj! To mi je samozrejme ľúto, že Tvoj otec nie je celkom OK. V prvom rade si treba uvedomiť, že liečba CCSVI nie je zázrak na všetky problémy. Treba si aj uvedomiť, že človek má často aj iné zdrav. problémy. Navyše o cievy sa ozaj treba starať celý život. Či už ide o artérie alebo žily. Treba rátať aj s tým, že mohlo dôjsť k restenóze. Treba rátať aj s tým, že nervový systém už napáchal nejaké škody. A treba rátať aj s tým, že možno neboli hneď odhalené všetky problémy.
Ja nikomu radiť nebudem, keďže ozaj nepoznám presný zdravotný stav a ani nie som lekár, ale ja by som určite išla na kontrolu Dopplerom, poprípade CT, či MR - neviem, čo sa lekárom ukázalo ako najlepší spôsob kontroly stavu. Možno bude potrebná ďalšia invazívna venografia, možno ďalšia angioplastika, či stent. Určite by som si z krvi u svojho obvodného lekára dala z krvi vyšetriť hladinu D3 a podľa potreby by som si to upravovala.
Keďže už nevládzem, ani ja nie som OK, tak musím končiť.
Držím palce!
Erika

anavi

20.02.2012 21:43:18

Mrzí ma, že nie si v poriadku. Dúfam, že je to dočasné a čoskoro Ti bude lepšie. ďakujem, že odpovedáš a snažíš sa pomôcť ostatným aj napriek tomu, že máš starosti sama so sebou. Držím palce a ešte raz vďaka. Veľa zdravia.

Erika

21.02.2012 16:38:47

anavi píše:Mrzí ma, že nie si v poriadku. Dúfam, že je to dočasné a čoskoro Ti bude lepšie. ďakujem, že odpovedáš a snažíš sa pomôcť ostatným aj napriek tomu, že máš starosti sama so sebou. Držím palce a ešte raz vďaka. Veľa zdravia.

Dočasné to asi nebude, lebo mi bolo lepšie len prvých 33 dní po zákroku. Zákrok som mala v novembri 2009.
Je ale pravda, že nemám nové symptómy. Tie staré sa akoby zhoršujú. V mojom prípade je ale určite nutné brať do úvahy, že už niekoľko rokov mám atrofiu externého mozgu a aj atrofiu corpus callosum. Zázraky teda fakt nečakám. No ale sama dobre viem, že veda ozaj pokročila a aj sa objavuje toho veľa nového.
Vieš, aj starnem a aj ja mám všelijaké problémy, nielen zdravotné.
Tak sa maj!
Erika