diplopia

Zuzana

28.07.2009 22:55:11

Dobrý večer, som medzi Vami prvý krát,pred týždňom moja 18 ročná
dcérka zobudila a zistila že má dvojité videnie/diplopiu/ .Žiadne vedľajšie účinky, bolesti nemala, ani doteraz nemá , už po týždni. Urobili MR a brali
vodu z mozgu a krv. Výsledky z MR-u že má zápal na mozgu. Mal niekto z Vás podobné príznaky, ak je to SM prosím si radu ako ďalej.
Všetkým Vám dopredu ďakujem za odpovďe, vidím že je tu veľa dobrých ľudí a hlavne optimisti. Zuzana

Laci

29.07.2009 11:07:53

Ahoj Zuzana, vitaj medzi nami "preborníkmi"!
Pokiaľ ide o diagnózu SM, vieme, že je to choroba tisícich tvárí, takže často lekári sami nevedia, nie sú si istí pri stanovení diagnózy.
Ja sa už 28 rokov "zabávam" s SM, ale viem, že keď nestrácam optimizmus, pozitívne myslenie a pohodu, je mi lepšie - akoby SA ROZOHNALI MRAKY A ZAČALO SVIETŤ SLNIEČKO!!!
A to platí asi aj pri iných chorobách.
Mňa keď 1.x prepadla SM-ka, boli to výrazné závraty, diplopia a únava, slabosť. Ale aj pomocou preliečenia kortikoidmik a mojim večným optimizmom som sa vrátil k nesúťažnému športu a turistike. Aj diplopia sa vrátila k minimu. Aj teraz to mám okrajovo - hlavne, keď sa dívam doľava a dole a keď som viac unavený a vystresovaný.

Takže možno Tvoja dcérka má len očný problém, ale keby náhodou aj SM, s dobrou psychikou sa s tým dá žiť v pohode, aj keď je to aj občas náročné. Ale obe TO BERTE S OPTIMIZMOM A V POHODE!!!
Držím vám palce byť v pohode, určite iní esemkári napíšu svoje skúsenosti s diplopiou a SM, Laci

reset

29.07.2009 11:26:56

Dobrý! Želám Vám pekný deň!
Myslím - a to nie som doktor - že robiť akékoľvek závery bez potrebných vyšetrení je iba hádanie!
Dvojité videnie je často prvým príznakom aj SM-ky. Aj ja som to mal (bez bolesti), počase to vymizne. Bolo to pred 20-timy rokmi a ešte chdím. V súčastnosti takmer každý 1/4 rok príde nová správa o liečbe. Vyzerá to veľmi optimisticky! Ja čakám... No dcéra si môže užívať život! Neviem dať prisluchajúcu radu - aj ja by som ju chcel poznať!
Takže s optimizmom!

Jaro

29.07.2009 11:52:48

šumný dzeň
Zuzana , dvojité videnie ešte neznamená SM a ani ten zápal.A myslím ak by SM hrozila tak podozrenie by bolo vyslovené hneď na začiatku to by bola navrhnutá kopa vyšetrení,mne SM diagnostikovali po dvoch rokoch aj to až po vyšetrení MR,takže ak by tam SM bola tak by to lekár určite povedal a ak nedaj bože bola tak sa hneď pýtaj na liečbu (interferon.copaxone,avonex) a nedaj sa odbiť aby si nedopadla jak ja že už je neskoro lebo veľa záleží od času, čím skôr tým lepšie
hlavu hore a držím palce aby to SM nebola
nám všetkým veľa síl.

comper

29.07.2009 13:43:32

Ahoj Zuzana,
rovnako aj odoma asi neziskaš obvzlásť jasnu odpoved na tvoju otazku. Ako Laci napisal je SM choroba tisicich tvári. Mne osobne diagnostikovali SM po trikrat zlych urceniach diagnozy. MR je asi najpresnejsi sposob urcenia pri asistencii ostatnych spresnujucich sposoboch. Ja som diplopiu nemal. Mal som ine ocne problemy. Poradil by som vsak razne ziadanie vsetkych vysetreni ktore veda a moznosti na Slovensku ponukaju. Verim že komunikujes z riadnymi odbornikmi na neurologiu a nie len z neurologmi ktorym staci titul. Ja som sa na tom popalil a stratil som 5 rokov v liecbe. Pevne verim že sa tvojej dcerke polepsi a SM-ku jej nepotvrdia . Hlavu hore

reset

29.07.2009 14:13:58

Robí mi dobre plávanie. To len tak - nič extra! Ešte raz zdôrazňujem, že nie som doktor (ani teraz ani pred 20-timi rokmi)!

atevi

29.07.2009 16:33:25

Zuzana
Mila Zuzanka
Dvojite videnie je príznakom viacerych ochorení a medzi nimi je aj ta naša.
Od viacerych ludí som počula,že nalez na prvom MR nemusí byť rozhodujuci.
No ja som optimista a myslím si,že Tvoja dcerka nema SM.
MR nalez ukazal zapal,tak si myslím,že to je hlavna príčina dvojiteho videnia.
Hlavu hore po preliečení bude dcerka opäť v
norme.Nieje dobre robiť unahlene zavery.Aj lekari su len ludia.Pozri dr.House....ma k dispozícii kopu diagnoz,kym príde na tu spravnu.A podla mna je fenomen-lekar...Držte sa a potom napíš ako ste dopadli.
Držím prsty.
P.S....chlapi dobre radili.Keby sa potvrdila naša diagnoza treba pytať poriadnu liečbu.Injekcie

Zuzana

10.08.2009 14:21:33

Dobrý deň ,ďakujem za odpoveďe.

Zuzana

10.08.2009 14:27:39

Zatial nemáme všetky výsledky , podľa doktorrky asi behom týždňa. Zuzka moja už nemá diplopiu len do dialky keď dlhšie pozerá na ten istý vec.
Dostala po vyšetrení infúzie a na druhý deň / po prvom/ už jej lepšilo videnie.
Podľa prepúšťacej správy výsledky MR nejednoznačne splnajú kritériá pre SM.
Po obdržaní výsledkov Vám ozvem, hoci neurológka povedala že 100% diagnózu teraz asi nebudú vedieť .
Pozdravujem Vás a prajem veľa zdravia a radosti v každodennom živote.
Zuzana

Zuzana

10.08.2009 15:49:31

Zase som tu. Atevi teraz čítam tvoj názor aj o dr. Housovi / zasmiala som/
si zlatá. Inak bola hospit. na Kramároch na detsk.oddelení, izb.lekárka bola
milá, a ochotná odpovedať na moje otázky / z čoho som mala veľa, / však
stále som hladala príznaky a choroby na internete/ .
Skúsím sa veriť. A hoci tie posledné tri týždne ma psychicky dosť zničili, teraz už začínam a chcem postaviť na nohy a bojovať hocičo bude.
Dali ste mi silu , to úprimne poviem. A dcérke tiež kamaráti sktorými strávila posledný týždeň a ešte aj teraz je na najlepšom mieste, kde
sa ukludní. Dovidenia Zuzana.

rena

11.08.2009 13:09:25

mila zuzka,
najprv ,vsetko naj k meninam.....
citala som tvoj problem,no nepisala som.ja som dvojite videnie nemala.
Myslim si,ze na zaklade jedneho priznaku tazko urcit diagnozu.moze to byt cokolvek,mne najprv stanovili boreliozu.keby predsa slo o SM,tak sa dozadujte skorej liecby,ako tu bolo spomenuté.daj vediet,ako ste dopadli.vsetci drzime palce,aby to SMka nebola,aspon ja urcite.viem,co to v mladom veku mat problemy.......paa

Zuzana

11.08.2009 14:09:33

Rena, ďakujem pekne.
U nás borelioza podľa odberoch krvi bola negatívna.Zatial máme pozit. IgG proti VZV,imunologické vyšetrenie s miernou lymfopéniou, výsledky MR nejednoznačne spľňajú kritéria pre SM, zatial nešpecifikované demyelinizačné ochorenie CNS. Do konca týždňa budeme mať aj ostatné výsledky. VEPy sa z technických príčin nevedeli spraviť.
Ano ona je mladá, a pritom doteraz málokedy bola chorá , pritom venuje dosť namáhavej športe : športová kynologia s nemeckým ovčiakom.
Príjemný deň ............Zuzana.

atevi

08.09.2009 14:48:52

Zuzana
Pekny den Zuzanka.Už som tu dlhšie nekukla.Som rada,že si sa trošku pousmiala nad Houssom.Na strane druhej som osmutnela,ked si napísala,že MR ukazuje na naše ochorenie.Ked môžem teraz poradiť,tak žiadne fyzicke ani psychicke zaťaženie.Iba odtial potial/ako sa vraví/.
A ked sa to potvrdí,čo si neželame určite všetci,tak čím skôr liečba.Ja som 10 rokov bola len na prednisone.Tak ťažko povedať či do človeka rypať,alebo len s mierou sa liečiť.Podla mna nič drasticke neskušať a najsť si skuseneho odborníka.S dlhšou praxou.Pa...držte sa

Zuzana

02.10.2009 10:04:42

Dobrý! Príjemný deň prajem.
Naozaj ďakujem Vám za doterajšie odpoveďe.
Tak ba som Vás informovala o doterajších výsledkoch, a prosím Vás napíšte mi ešte o Vaších skúsenostiach, a názoroch.
Podľa vyšetrení doteraz máme tieto výsledky: VEPY v poriadku-negatívne.
Krv: Imun. vyšetrnie, je prítomná lymfopénia s relatívnym defiocitom , v imunitnom profile bez známok syst. ochorenia na SM.Na Ko ideme 20 októbra.
Očné vyšetrenie: bez známok pre ICH na OP
Sérologické vyšetrenie: IgG výsledky pozitívne, svedčia na pravdepodobnú EBV infekciu prekonanú v minulosti.
likvorové vyšetrenie: IgG pozit. ,prítomná oligoklonálna syntéza podľa Reibera.
MRI vyšetrenie : V mozgovom tkanive drobnoložiskové zmeny v BH, najväčšie ložisko s priemerom do 10mm až cystického charakteru.Len drobná hyperintenzita v ponse vpravo- nejednoznačný nález. Záver: ložiskové zmeny nejednoznačne spľňajú Barkhofove MR kritériá pre SM.
Terapia: ktorú dostala počas hospital.FR+Solumedrol 3 gr iv., Ranital, KCI,
-už po prvej infúzii odstúpila diplopia.
Ko. MR 2 novembra.
Takže máme nejednoznačné výsledky, a neviem sa ukludniť, nakoľko stále nevieme aku chorobu má dcérka. Ale, som rada že odvtedy aspoň nemala
žiadne ťažkosti, ale neviem či by som mala ďalej ísť aj k iným lekárom .
Teraz jej spravili aj VEPY aj to máme v poriadku.
Ale, viete keď mi ten deň ráno dcérka povedala že vidí dve, veľmi som sa zlakla, nakoľko v roku 1997 bola som operovaná na nádor, mala som rakovinu lymph. úzlin. V roku 1995 som začala cítit niečo v krku, a vtedy mi začlo vzrásť zo slynnej žľazy nádor, čo mi za dva roka prerástol až do ľebky a vtedy som už aj ja mala diplopiu. Počas tých dvoch rokov vybrakĺi mi nosné aj krčné mandle prepichly viackrát ucho, keď som už vôbec nepočula na pravé ucho. A žiadné vyšetrenie nerobili, nemala son pritom žiadné ťažkosti ani s mandlami. Nakoniec , jedna mladá vtedy začínajúca neurológka mi asi zahránila život, ktorá mi vypísala žiadanku na MR vo februári, a dostala som termín až v máji, a vtedy mi zistili že nádor už prerástol až do lebky. Mala som v septembri 8 hodinovú operáciu, dostala som 32 ožiarov, a pol rok chemoterápiu. Ale žijem, a teraz musíme bojovať s dcérkou voči nejakej chorobe. Chcem veriť že to nebuďe najhoršie,ale hlavne preto som Vám napísala môj príbeh, že ako hovoria všetko zle je naniečo dobré, lebo takto nemuseli sme čakať týždne, mesiace a roky aspoň na vyšetrenie. Lebo hneď som ju zobrala do Blavy,
a opýtala som tam ako môžem vybaviť behom týždňa vyšetrenie, hlavne vtedy som myslela na MR. Najprv mi povedali že musíme čakať mesiac a možno ešte aj viac, ale potom ju zobrali na oddelenie a o dva dni spravili vyšetrenie.A ešte sa pametám keď ja dostala som asi po rok a pôl do Blavy opýtali ma že kďe som bola doteraz , a že nemám už navýber, čím skôr operácia, a potom už podľa hystologii uvidíme ako ďalej.No neviem, je to veľmi ťažké pre chorých ľudí.
Prepáčte , že som Vás tak dlho zdržiavala, ale prosím Vás napíšte mi ešte Vaše názory a ak by ste mali nejakú radu, bola by som rada. Ďakujem , a prajem Vám príjemný deň a veľa zdravia.

atevi

17.10.2009 20:05:36

Zuzana
Mila Zuzka.
Maš toho dosť.Ozaj klobuk dolu,že to všetko zvladaš.Ako si písala so sebou a teraz aj s dcerkou.
Nestačila si si vydychnuť a znovu dalšie trapenie
Je ale na druhej strane v tom zlom dobre,že si šla s dcerkou k lekarom čím skôr.Teraz bude v opatere a budeš tak spokojnejšia.Uvidíš.
Viac k tym nalezom sa nemôžem jednoznačne vyjadriť a možno nik z nas,lebo ako vidíš aj lekari su na rovine"možno".
My mame určite podobne problemy ako aj vela inych ochorení suvisiacich s hlavou.
Takže Zuzanka Držte sa!!!a píš čo najviac,ked môžeš o svojej dcerke.
Len tak Ti môže niekto poradiť,ked zistí,že ma taky isty problem,alebo sa s ním už niekde stretol.
Želam Ti krasny a pohodovy dník a DRŹTE SA!!!

Zuzana

19.10.2009 22:38:29

Ďakujem za odpoveď, snažíme sa, ale teraz už zase som trošku nervôzbejšia, čakám už na kontrolnu MR/ 2 novemvra/ .
Dcérka zatiaľ je tvrdá, v septembri nemala žiadne tažkosti, minulý týždeň cítili bolesti/tlak/ v nohách a mala zimnicu. Dneska bolesti svalov na ramenách a na ľavej strane má aj trošku opuchnuté. Viem že keby sme nemali tie letné ťažkosti, tak by sme mysleli že môže byť chrýpka, alebo
je prečerpaná , no v tomto prípade človek stále myslý na horšie.
Ako som už asi pýsala dcérka zaoberá športovou kynológiou, a má veľmi pekné výsledky, tak že sme dohodli s manželom že zatiaľ ju nebudeme nútiť aby s tým prestala, lebo psychycky asi by to ťažko zvládla.
Cez výkend vyhrala v Levoči v mládežníckom skupine a mala lepšie body ako celkovo najlepší súťažujúci. .Držím palce všetkým ,a ďakujem za rady a odpovede. Zuzana

atevi

20.10.2009 17:59:43

Zuzana
Ahoj.Teším sa s Tebou,že maš taku šikovnu dcerku.
Na druhej strane ma bolí,že ma stale problemy
Verím Ti,že si nervozna na toho 2.novembra,ktora mamka by nebola?
Držím prsty aby všetko dobre dopadlo.Potom napíš.
Zvlaštne,že ja som včera večer tiež mala zimnicu,čo už u mna dlho dlho nebolo.Žeby som bola prepojena s Tvojou dcerkou?Ked som sa poriadne zakryla a zohriala,tak mi už potom bolo lepšie.
Ale si myslím,že to nebola zimnica z chladu.
A nebola to prenu trošku namaha na tej suťaži?Je dobre,ak sa odputava nejakym športom,ale takym ktory by ju fyzicky nezaťažil.
To je len môj nazor.Teraz len nech oddychuje a relaxuje.
Všetko dobre žela...Iveta

Zuzana

21.10.2009 09:49:15

Ahoj , Atevi!
Som rada že si mi odpovedala, veľmi pekne ďakujem, máš pravdu je to trošku občas namáhava ,ale tak sme sa rozhodli že časom sa dohodneme.
Keď jej brali likvor , / utorok/ piatok sme ju potom zobrali domov a v nedeľu by mala ísť do tábora talentovanej mládeže. Naozaj nevedela som čo mám robiť. Lekárka nám povedala že sa musí veľa oddychovať, a ešte týždeň môže mať problémi so sedením, bolesti hlavy a závraty.
Ale, povedala že ak tam môže oddychovať možno že psychycky by to bolo dobré. Tak sme dohodli organizátormi, a do streda naozaj po ležačky obedovala, a len pôl hodinky zvládla aj stáť potom 1-2 hod. musela lahnúť.
urobili jej vonku na tráve zo spacáku posteľ, tak že boli veľmi zlaté, a keď bol vnútri aj vtedy sňou niekdo bol vo vnútri. Takže boli veľmi zlaté.
Zuzka robí svoju webovú stránku ak my pošleš tvoju email adresu na zsanna1966@gmail.com, tak TI tam napíšem adresu- a budeš ju vidieť. S pozdravom Zuzana.

Zuzana

21.10.2009 11:49:23

Atevi: Pozn. webovú adresu- tá stánka je ohľadom kynológie.. Príjemný deň , bez akýchkoľvek tažkostí.

atevi

21.10.2009 12:30:33

Zuzana
Dakujem krasne za dôveru.
Je pekne,že ma dcerka takych dobrych a ohladuplnych kamaratov.
V živote sa jej to velmi zíde a určite su jej posilou a oporou.Je to fajn.
Aj všetko čo sa tyka lumbalky, tak zvladla spolu s kamošmi vyborne.
Striktne potom nemusí ležať,ale to už organizmus sam napovie.Ked trošku začne bolieť hlava,treba si lahnuť a vela oddychovať-ležať a piť a piť/samozrejme vodu/...Vela šťastia a len toho najlepšieho žela
Iveta
Díky za meil....odpoviem.Pa

jankajej

07.11.2009 12:35:38

ahoj všetci.ja by som sa Vas,chcela spytať .Som po MR kde mi zistili, že mam demyelizačne lézie v mozgovom kmeni.ložiska svojim uloženim a počtom splňaju Barkhofove kriteria .A neviem si s tym rady .prosim o radu.DAKUJEM

Elenka

09.11.2009 15:48:04

Ja som mala tiež také výsledky z MR mozgu aj miechy. Potom som nastúpila do nemocnice a robili mi lumbálnu punkciu, aby sa pohli ďalej s diagnózou. Predpokladám, že aj teba to asi čaká. Máš aj nejaké ťažkosti? Inak nie je to bohviečo taký nález, ale ja som si vtedy normálne, že vydýchla, že je to "iba" SM a nie nádor na mozgu.....a lumbálky sa tiež nemusíš báť. Nie je to také strašné, ako to znie. Mne to pripadalo aj bolesťou aj dĺžkou času ako štandardný odber krvi, len tá bolesť hlavy potom ma trochu deptala, ale aj to prebolelo.
Drž sa, zvládneš to všetko a napíš, ako si dopadla ďalej. Mne toto fórum veľmi psychicky pomohlo pre začiatok (a ten bol len nedávno).

jankajej

09.11.2009 16:57:23

Mila Elenka.Predpokladaš spravne.11.11. idem na vyšetrenie VEP a BAEP.´Dalej idem 19.11. na lumbalku.A ja si tiež myslim ,že SM nie je to najhoršie. v mojom okoli poznam jedneho uja, ktory ju ma už 50 rokov.Ale aj tak sa toho bojim.Dakujem

Elenka

10.11.2009 15:34:32

VEP a BAEP? To je čo?
A kam ideš do nemocnice?

jankajej

10.11.2009 19:19:45

ahoj Elenka neviem čo to je ale zajtra ked budem po napíšem.

janko

05.02.2013 15:58:47

Dobrý den. Som tu nový . Mám problém s dvojitým videním.Lekárka mi povedala,že je to Diplopia. Dostal som to z ničoho nič. Mám urobené možno všetky neurologické vyšetrenia MR,CT,Elektrofyziologické vyšetrenie,kardiologické vyšetrenie, CT ciev a neviem čo ešte.Som aj darcom krvi.Aj cholesterol mám v poriadku. Doteraz mi na nič neprišli. Som z toho moc nešťastný robí mi to problém hlavne pri šoférovaní. Nedokážem to nijak ovplyvniť samo to príde a samo to odíde. Niekedy to trvá kratšie niekedy dlhšie.No pretrváva to čoraz častejšie.Ked pozerám jedným okom je to super ale obidvoma je to problém.Ak Vás môžem poprosiť pomôžte mi. Už som s toho zúfalý. Moc pekne dakujem.

Michal

17.02.2014 10:49:41

dobry den...prosim vas pekne...cital som si tu vsetky tieto nazory a pomoc na diplopiu...ja som mal autonehodu pri ktorej som utrpel tazky otraz mozgu s krvacanim do mozgu...preslo od toho dna 14 mesiacov a diplopiu mam od momentu kedy som sa prebral z umeleho spanku...robi mi to obrovsky problem najma pri orientacii pretoze nie je to len diplopia ako taka ale ten druhy obraz ktory mam sa mi toci (rotuje) ako keby sa vam stale tocila hlava...uznajte sami ze tak sa zit v spolocnosti neda...mam 25 rokov a som pre toto invalidny dochodca bol som u XX ocnych neurolog mi po posiela k oncnym ocny zase k neurologovi...som z toho nestastny prijmem kazdu skusenosti dakujem velmi pekne!!!